کاهش علائم اوتیسم با کلم بروکلی

کاهش علائم اوتیسم| دوست اوتیسم

کاهش علائم اوتیسم; اختلال طیف اوتیسم یکی از انواع اختلالات عصب – رشدی است که بر نحوه‌ی عملکرد افراد در تعاملات اجتماعی و برقراری ارتباط آن‌ها تأثیر می‌گذارد. دانشمندان تاکنون علّت قطعی این اختلال را کشف نکرده‌اند. با این‌حال دکتر گریگر ، در آخرین گفت‌وگو خود که در سایت nutritionfacts.org آمده‌‍‌است، عنوان می‌کند که “هنگامی که کودکان دچار تب می‌شوند، تا زمانی که علائم تب در کودک وجود دارد، پروتئین‌هایی خاص در بدن او آزاد می‌شوند.

این پروتئین‌ها انتقال سیناپسی بین سلول‌های مغزی را افزایش می‌دهندT که این مسئله خود در کودکان با اختلال طیف اوتیسم غیرمعمول است”.

کاهش علائم اوتیسم

زمانی که فردی دچار تب می‌شود و دمای بدنش افزایش می‌یابد، پروتئین‌هایی به نام “پروتئین‌های شوک حرارتی ” در بدن فرد افزایش می‌یابند. این پروتئین‌ها باعث افزایش انتقال پیام‌های عصبی، بین سلول‌های مغزی می‌شوند. بااین‌حال، این شرایط در کودکان با اختلال طیف اوتیسم ایجاد نمی‌شود.

در کودکان با اختلال طیف اوتیسم، میزان انتقال پیام‌های بین سیناپسی بسیار کمتر از حد معمول است. به عبارتی گفته می‌شود که کودکان با اختلال طیف اوتیسم، دچار التهاب مغزی غیرمعمول هستند. تاکنون هیچ دارویی برای کاهش این علائم در کودکان با اختلال طیف اوتیسم کشف نشده است. 

بااین‌حال، گروهی از مواد غذایی شامل سبزیجاتی همچون کلم، گل‌کلم، کلم‌پیچ، بروکلی، آرگولا، سبزی خردل، تربچه و … هستند که می‌توانند سبب بهبود این علائم در کودکان شوند.

تاثیر کلم بروکلی در اوتیسم

پژوهش‌ها نشان می‌دهند که کلم بروکلی و دیگر سبزیجات از خانواده کلم، باعث افزایش پروتئین‌های شوک‌حرارتی و بهبود عملکرد سیناپسی در افراد می‌شوند. مصرف این دسته از سبزیجات سبب تنظیم آنتی‌اکسیدان بدن، تعادل متابولیک به میتوکندری‌ها در سلول‌های بدن، و کاهش التهابات مغزی می‌شود. 

در آزمایشی که بر روی دو گروه از کودکان انجام شد، (گروهی از کودکان جوانه کلم بروکلی را در رژیم غذایی خود داشتند، و گروه دیگر رژیم غذایی‌شان فاقد این سبزیجات بود)؛ نتایج نشان داد که مصرف جوانه کلم بروکلی، به دلیل آنکه جوانه‌ها ۱۰ برابر کلم بروکلی دارای ریزمغذی‌ها بیشتر هستند، سبب بهبود علائم در کودکان می‌شود. 

مصرف روزانه جوانه کلم بروکلی، و دیگر سبزیجات خانواده کلم، می‌تواند باعث افزایش پروتئین‌ها در کودکان با اختلال طیف اوتیسم شود، که در نهایت می‌توان انتقال پیام‌های بین سیناپسی را افزایش دهد، و نیز سبب کاهش التهابات مغزی شود.

کاهش علائم با کلم بروکلی| دوست اوتیسم

سخن آخر

در نهایت آن که ترکیبات موجود در سبزیجاتی همچون کلم بروکلی و …، می‌تواند سبب بهبود عملکرد مغز و در نتیجه کاهش علائم اختلال طیف اوتیسم در کودکان شود. 

متخصصین توصیه می‌کنند که بهتر است این سبزیجات به‌صورت خام، و در صورت تمایل به‌ پخت، حداقل ۴۰ دقیقه قبل از پخت خرد شوند؛ در این صورت است که ترکیب مؤثر موجود در این سبزی، که همان سولفورافان است آزاد می‌شود.

موسسه خیریه دوست اتیسم می‌کوشد تا با ارائه کاملترین خدمات توانبخشی و آموزشی، مطابق با نیازهای هر کودک، زندگی شادتری برای کودکان مبتلا به اوتیسم فراهم نماید. والد محترم، اگر نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر، درباره ی اوتیسم و یا نیاز به هرگونه آموزش برای نحوه ی برقراری ارتباط با کودک مبتلا به اتیسم خود دارید، می‌توانید از طریق شماره تلفن ۰۲۱۸۸۶۰۳۴۵۴ ، با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *