افراد اوتیسم بدون کلام که از دانشگاه فارغ‌التحصیل شدند

فارغ-التحصیلی-مردان-اتیسم

وودی براون اولین فرد اوتیسم بدون کلام از دانشگاه UCLA فارغ‌التحصیل شد

وودی براون یکی‌یکی به حروف روی تخته نوشتارش اشاره می‌کند، مادرش، مری درست در کنارش است تا آنچه را که در دل و ذهنش می‌گذرد ترجمه کند. وقتی براون دو‌ساله بود تشخیص اوتیسم او داده شد و ماه آینده زمانی که به‌عنوان اولین دانشجوی اوتیسم بدون کلام فارغ‌التحصیل شود نه‌تنها در دانشگاه UCLA بلکه در تاریخ را ثبت خواهد کرد. بر اساس گزارش CBS LA، وودی براون ۲۴ساله انگلیسی بالاترین افتخارات نویسندگی دانشگاه را کسب کرد.

در حال که کار آسانی نبود براون گفت که او به لطف سازماندهی و منظم بودن به این شاهکار شگفت‌انگیز دست‌یافت، او امیدوار است که دستاوردهایش ثابت کند که افرادی که صحبت نمی‌کنند به این معنا نیست که نمی‌توانند موفق شوند. والدین براون گفتند تا زمانی که در کلاس هفتم بود در محیط آموزشی هیچ حمایتی در جهت دیده‌شدن نمی‌شد، من فکر می‌کردم باید راهی برای نشان‌دادن اینکه او می‌تواند یاد بگیرد وجود داشته باشد؛ بنابراین دوران کودکی‌ او این‌گونه سپری می‌شد که والدین به او یاد می‌دادند، برایش می‌خواندند. اما فارغ‌التحصیل شدن از دانشگاه دور به نظر می‌رسید.

خانواده متوجه شدند که او خیلی خوب همه چیز را یاد می‌گیرد به همین دلیل  تلاش می‌کردند بفهمند که چگونه می‌توانند او را مدرسه به آن سوق دهند.  علی‌رغم موانع، براون قبل از حضور در کالج دیپلم دبیرستان را به دست آورد و اکنون از UCLA جوایز افتخاری دریافت کرده است.

او گفت که قصد دارد از اشتیاق خود برای نوشتن خلاقانه و به اشتراک گذاشتن داستان‌هایی در مورد افراد اوتیسم بنویسد.

 

دیوید تپلیتز اوتیسم بدون کلام است

دیوید با یک برنامه گفتار روی رایانه خود و بدون اینکه به صفحه‌نمایش نگاه کند گفته‌هایش را می‌نویسد و از این طریق می‌تواند با دیگران ارتباط برقرار کند.

در یک مصاحبه  تلویزیونی گزارشگر از دیوید پرسید که می‌خواهد مردم در مورد کسانی مثل او اوتیسم بدون کلام هستند چه بدانند؟

دیوید با کمی تأمل فکرش را بر روی سیستم خودنوشت و این جمله بر روی صفحه نمایشگر نمایان شد:

می‌خواهم مردم بدانند اگر به ما فرصت حضور در جامعه را بدهند ما می‌توانیم دستاوردهای زیادی داشته باشیم.

دیوید و دوستش هری راه را برای حضور افراد اوتیسم در جامعه باز کردند. هر دو مبتلا به آپراکسی تشخیص داده شدند. برای اکثریت مردم مغز می‌تواند نحوه ترکیب فک، لب‌ها، زبان و کام نرم من را برای ایجاد صداها و کلمات هماهنگ کند؛ اما هری و دیوید انجام همه این حرکات را دشوار می‌دانند. با وجود چالش‌ها، هری با معدل ممتاز فارغ‌التحصیل شد و اکنون برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا در علوم اعصاب در دانشگاه واندربیلت بورسیه دریافت کرده است و دیوید با معدل ممتاز در رشته علوم سیاسی فارغ‌التحصیل شد.

گزارشگر از او پرسید فارغ التحصیل شدن از یکی از دانشگاه های برتر کشور چه حسی دارد؟

فارغ‌التحصیل شدن از کالج احساس فوق‌العاده‌ای دارد. این رؤیای چندین ساله من بوده است و من افتخار می‌کنم که به آن دست یافتم امیدوارم این برای افرادی که نمی‌خواهند به دانشگاه بروند و فکر می‌کنند غیرممکن است الهام‌بخش باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *