سفر هوایی با کودکان اوتیسم

سفر هوایی با کودکان اوتیسم

سفر هوایی می‌تواند هیجان‌انگیز و سرگرم‌کننده باشد؛ اما به دلیل تغییرات در روتین کودکان اوتیسم، و بوجود آمدن مشکلات حسی، چالش‌هایی را برای آن‌ها و خانواده‌هایشان به همراه دارد.

آماده‌سازی قبل از سفر هوایی

 قبل از سفر داستان بسازید. تصویری برای فرزندتان بسازید که کل فرایند سفر هوایی را خلاصه کند. شما می‌توانید تصاویر، فیلم‌ها، شبیه‌سازی‌ها و توضیحاتی از این فرایند را اضافه کنید. تجارب حسی را که کودک با آنها مواجه می‌شود از قبل پیش‌بینی کنید. اگرچه مفهوم زمان برای کودک اوتیسم پیچیده است چند هفته قبل از پرواز، یک تقویم با تاریخ‌های حرکت مشخص شده آویزان کنید. انجام این کار، مفهوم زمان را رشد می‌دهد از نظر دیداری به کودک خود کمک کنید تا برای تغییرات در روال خود آماده شود.

از شستن هرگونه اسباب‌بازی یا وسایل راحتی قبل از سفر خودداری کنید. سفر هوایی برای هر مسافری، به‌ویژه کودکان اوتیسم، مشکلات حسی ایجاد می‌کند. حمل اسباب‌بازی یا شی موردعلاقه آنها که بوی خانه شما می‌دهد، می‌تواند تسکین‌دهنده باشد.

وعده‌های غذایی را آماده کنید

اگر فرزندتان محدودیت‌های غذایی دارد همراه‌داشتن خوراکی از به‌هم‌ریختگی کودک جلوگیری می‌کند؛ بنابراین، مواد غذایی از پیش بسته‌بندی‌شده و داشتن انواع میان‌وعده‌ها ضروری است. برای کودکانی که از طریق تحریک حس دهانی خود را تسکین می‌دهند، غذاهای جویدنی همراه داشته باشید. کیف‌های مسافرتی حاوی دستگاه‌های دیجیتال، هدفون، وسایل لمسی مشکلات حسی را تسکین می‌دهند.

قبل از پرواز کمی ورزش کنید

سفرهای هوایی شامل دوره‌های طولانی نشستن آرام است. قبل از پرواز، ورزش به کودک کمک می‌کند تا قبل از رسیدن به فرودگاه انرژی انباشته شده را از بین ببرد. فعالیت‌های ایده‌آل، مانند دویدن یا پریدن با ترامپولین، به مدت تقریباً 20 دقیقه می‌تواند به آزادسازی انرژی کمک کند.

آماده‌سازی پیش از پرواز

باتوجه ‌به کمپین‌های آگاهی‌رسانی اوتیسم، فرودگاه‌ها تدابیری را در نظر گرفته‌اند که هنگام ورود خانواده با کودک اوتیسم در صف انتظار نمانند و کارهای فرودگاه را با سرعت بیشتری انجام دهند تا کودکان دچار اضطراب نشوند.

 هواپیما

در هنگام سوارشدن به پرواز به مهمانداران پرواز اطلاع دهید که کودک اوتیسم همراه شما است. در برخی مواقع این امکان را برای شما فراهم می‌کنند که زودتر سوار هواپیما شوید و زودتر نیز پیاده شوید.

سفر هوایی با کودکان اوتیسم

چرا گوش کودک در طول پرواز درد می‌گیرد؟

گوش میانی از اختلاف فشار بین هوای گوش میانی و هوای بیرون در هنگام برخاستن و فرود هواپیما دچار مقداری آسیب و فشار می‌شود. این اختلاف فشار در بزرگسالان با باز و بسته کردن فک، قورت‌دادن آب دهان و خمیازه‌کشیدن رفع می‌شود. اما کودکان نمی‌توانند این راهکارها را اجرا کنند و به همین دلیل بی‌تابی می‌کنند. گاهی نیز در طول سفر به دلایل مختلفی کودکان دچار تهوع شوند.

راه‌های درمان گوش‌درد کودک در پرواز

بهتر است قبل از سفر، صندلی کنار راهرو و جلوی هواپیما را برای خودتان انتخاب کنید. در این قسمت از هواپیما سروصدا کمتر است و فرزندتان آرامش بیشتری در طول سفر خواهد داشت. این کار ریسک بی‌قراری او را کمتر می‌کند. با قراردادن یک‌تکه پنبه تمیز در گوش کودک می‌توانید سطح سروصدای هواپیما را کاهش دهید تا گوش‌درد کودک کمتر شود.

اگر کودک شما دچار سرماخوردگی یا علائم عفونت دستگاه تنفسی فوقانی است، از سفر با هواپیما خودداری کنید. درصورتی‌که نمی‌توانید سفر را لغو کنید، قبل از پرواز مایعات کافی با خود به همراه داشته باشید. در هنگام بلندشدن و نشستن هواپیما، به نوزاد شیر بدهید و از کودک نوپا بخواهید مقداری آب بنوشد. یا می‌توانید به کودک نوپا یک نی کوچک بدهید تا در آن فوت کند.

در طول پرواز

اگر نوزاد به همراه دارید، بهتر است در طول برخاستن و نشستن هواپیما به نوزاد شیر بدهید. مکیدن سینه مادر همانند آدامس جویدن بزرگسالان باعث می‌شود که گرفتگی گوش نوزاد برطرف شود. در طول سفر هوایی، اگر نوزاد گریه می‌کند، بهتر است ابتدا از وضعیت پوشک، سیری، گرسنگی، دل‌درد، سرما و گرما اطمینان حاصل کنید. پس از اطمینان از مطلوب‌بودن تمام موارد، احتمالاً بهتر است باز هم تکنیک شیردهی را برای مدت کوتاهی ادامه دهید تا گوش‌درد نوزاد برطرف شود.

اگر کودک شما بزرگ‌تر است و می‌تواند درک و همکاری کند، او را تشویق کنید که چیزی را بجود، قورت دهد، فکش را باز و بسته کند یا خمیازه بکشد. انجام این کارها، حداقل چهار بار در طول پرواز و فرود انجام دهید.
در طول بلند شدن و نشستن هواپیما، کودک یا نوزاد را از خواب بیدار کنید. خواب بودن در این زمان، گوش درد را تشدید می‌کند.

آموزش صحیح به کودکان

به کودکان بزرگ‌تر آموزش بدهید که لب‌ها و سوراخ بینی را ببندند و هوا را به بیرون فشار دهند. این کار باعث باز شدن شیپور استاش می‌شود. توجه داشته باشید که این کار با کمی درد همراه است. از کودک بخواهید اگر احساس درد کرد، این کار را متوقف کند. اگر بینی کودک گرفته است، با استفاده از پوار بینی، محتوای گوش‌درد را تمیز کنید. اگر سرماخورده است چند روز قبل از سفر، از پزشک در مورد روش‌های درمان گوش‌درد کودک در پرواز توصیه دریافت کنید.

دقت داشته باشید که هیچ دارویی برای جلوگیری از گوش‌درد کودک در پرواز وجود ندارد. آنتی‌هیستامین‌های خوراکی در کودکان مؤثر نبوده و هیچ دلیل علمی برای استفاده از این داروها وجود ندارد.

در نهایت، اگر هیچ یک از راهکارهای فوق برای درمان گوش‌درد کودک در طول سفر هوایی مؤثر واقع نشد، بهتر است اجازه دهید نوزاد یا کودک گریه کند. هر چند این سروصدا برای شما و سایر مسافران ناراحت‌کننده است، اما گریه باعث برطرف‌شدن اختلاف فشار در گوش کودک می‌شود و احتمالاً پس از مدتی کودک آرام می‌شود.

زمان‌سنج در پرواز به کودک کمک می‌کند که مدت انتظار در پرواز را پیش‌بینی کند. سرگرمی‌ها در طول پرواز حاوی وسایل دیجیتالی یا لمسی کودک مانند تبلت، خمیربازی، اسباب‌بازی، کتاب، مواد رنگ‌آمیزی و غیره هستند که به او کمک می‌کنند تا در هواپیما آرام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *