دستگاه ردیابی چشم برای تشخیص اوتیسم

دستگاه ردیابی چشم برای کودکان اوتیسم

دستگاه ردیابی چشم می‌تواند آزمایش دقیق‌تری برای تشخیص اوتیسم در کودکان نوپا باشد

سه پژوهش بالینی نشان داده‌اند که در بیش از 1500 کودک از هر 4 کودک اوتیسم یک نفر قبل از 3 سالگی تشخیص می‌گیرد. فناوری جدید ردیابی چشم امکان تشخیص و مداخله زودتر را فراهم کرده است.

 

ردیابی چشم چیست؟

با پیشرفت دانش و ارتقا کیفیت و دقت ردگیری چشم، سیستم‌های ردیابی چشم [1]به یکی از مهم‌ترین و کارآمدترین ابزارها در حوزه مطالعه رفتار و توجه انسانی تبدیل شده‌اند. ردیابی چشمی روشی برای مطالعه و تحقیق بر روی این است که شخص به کجا نگاه می‌کند. مغز انسان به‌صورت خودکار، چشم‌ها را به سمتی می‌دوزد که توجه را جلب کرده و حاوی اطلاعات ارزشمندی است؛ بنابراین با ردیابی مسیر چشم فرد، می‌توان اطلاعاتی را دریافت کرد که مغز در آن لحظه پردازش می‌کند.

ردیابی چشم، یکی از روش‌های مطالعات رفتاری است که در سال‌های اخیر در حوزه‌های مختلفی مورداستفاده قرار گرفته است؛ و کاربرد آن در حال گسترش است. از جمله حوزه‌های کاربرد این ابزار می‌توان به مطالعات علوم اعصاب، روان‌شناسی، معماری، طراحی، ارگونومی، مطالعات ورزشی، زبان‌شناسی، ترجمه، جرم‌شناسی، اقتصاد و مدیریت اشاره کرد. کارکرد اصلی ردیابی چشم در تمامی حوزه‌هایی که از آن استفاده می‌شود مطالعه دقیق توجه انسان است. ناگفته پیداست که از میان گونه‌های مختلف توجه، ردیابی چشم توجه دیداری را مورد سنجش قرار می‌دهد.

اوتیسم اختلالی است که با مشکلات ارتباطی و تعامل اجتماعی مشخص می‌شود. بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده، این اختلال از هر 36 کودک یک کودک را تحت تاثیر قرار می‌دهد. توانبخشی اختلال اوتیسم شامل درمان‌های رفتاری، شناختی، کاردرمانی، گفتاردرمانی می‌شود و زمانی که درمان زودتر شروع شود و متناسب با کودک باشد مؤثرتر است. این تحقیق در مرکز اوتیسم مارکوس و یک کرسی اوتیسم در دانشکده پزشکی دانشگاه اموری، در آتلانتا انجام شده است.

به گفته محققان، فناوری جدید ردیابی چشم، امکان اندازه‌گیری خودکار رفتار کودکان را فراهم می‌کند و می‌تواند به تشخیص علائم اوتیسم در سن 16 ماهگی کمک کند. همچنین ممکن است به پیش بینی نقاط قوت و آسیب‌پذیری کودکان کمک کند. وارن جونز، سرپرست تیم تحقیق، می‌گوید: اندازه‌گیری‌های عینی می‌تواند به‌سرعت بخشیدن زمان تشخیص و تسریع شروع برنامه‌های درمانی فردی برای کودکان تازه تشخیص‌داده‌شده در سنین پایین‌تر کمک کند و منجر به نتایج بهتری برای کودکان اوتیسم ‌شود.

امید ما این است این ابزار که اکنون مجوز استفاده از سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای استفاده در کودکان بین 16 تا 30 ماهگی را دریافت کرده است، بتواند با تشخیص‌ها و درمان‌های اولیه به کاهش این چالش بزرگ بهداشت عمومی کمک کند.

اختلال طیف اوتیسم یک ناتوانی رشدی است که به دلیل تفاوت در مغز ایجاد می‌شود. افراد اوتیسم اغلب در تعاملات اجتماعی و روش‌های مختلف یادگیری، حرکت یا توجه مشکل دارند. هیچ آزمایشی نمی‌تواند اوتیسم را تشخیص دهد. پزشکان برای تشخیص، به تاریخچه رشد و رفتار کودک نگاه می‌کنند.

جونز گفت: ابزار جدید برای تکمیل قضاوت بالینی آگاهانه و باتجربه استفاده خواهد شد. ابزار ردیابی چشم، حرکات چشم کودک را در حین تماشای یک ویدئوی 10 دقیقه‌ای اندازه‌گیری می‌کند. صدها نشانه اجتماعی مهم در طول ویدیو ارائه می‌شود و این فناوری حدود 120 اندازه‌گیری در ثانیه را ثبت می‌کند. محققان اندازه‌گیری‌های کودکان مشکوک به اوتیسم را با همسالان معمولی در حال رشد مقایسه کردند.

جونز می‌گوید: به طور معمول کودکان درحال‌رشد به این نشانه‌ها توجه می‌کنند و نگاه خود را لحظه‌به‌لحظه تنظیم می‌کنند. این ابزار تعداد، درجه و زمان نشانه‌های ازدست‌رفته را تعیین می‌کند که اساساً فرصت‌های ازدست‌رفته برای یادگیری اجتماعی هستند. تحقیقات گذشته نشان داده است که این تفاوت‌ها در اوایل دوران نوزادی ظاهر می‌شوند.

آمی کلین، نویسنده این پژوهش، مدیر مرکز اوتیسم مارکوس و رئیس بخش اوتیسم و ​​اختلالات مرتبط در دانشکده پزشکی دانشگاه اموری، گفت: فناوری جدید می‌تواند به تعیین شدت اوتیسم کمک کند. ازآنجایی‌که نگاه‌کردن روشی که کودکان یاد می‌گیرند چگونه صحبت کنند، زبان بیاموزند و چگونه مسائل را در دنیای خود حل کنند، ردیابی چشم میزان شدت اوتیسم را بررسی می‌کند. در نتیجه یک ابزار مهم برای تشخیص اوتیسم است.

طبق بررسی‌های محققان این مطالعه هرچه کودکان درحال‌رشد، از نگاه‌کردن به جزئیات جهان اطرافشان بیشتر منحرف شوند، اوتیسم آنها شدیدتر می‌شود. کلین گفت: کارآزمایی‌های بالینی اضافی برای ایجاد نشانه‌هایی برای نوزادان کوچک‌تر و کودکان بزرگ‌تر و همچنین اندازه‌گیری تغییرات در حال انجام است تا بتوانیم ببینیم که آیا کودکان به درمان پاسخ می‌دهند یا خیر.

محققان نتایج اولیه بیش از 1080 کودک را به اشتراک گذاشتند که منجر به توسعه ابزار جدید شد. دستگاه ردیابی چشم بر روی 475 کودک 16 تا 30 ماهه که در شش کلینیک تخصصی اوتیسم در ایالات متحده مورد ارزیابی قرار گرفتند، آزمایش شد. نتایج حاصل از این مطالعه در 5 سپتامبر در سال 2019  ارایه شد.

[1] (Eye tracker)

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *