افسردگی در والدین کودک اوتیسم; نیمی از والدین دارای افسردگی هستند

افسردگی در والدین کودک اوتیسم| صدای اوتیسم

افسردگی در والدین کودک اوتیسم، مقوله ای‌ست که باید به‌طور جدی  مورد توجه قرارگیرد.

وقتی می‌شنویم که فردی تشخیص بیماری یا اختلالی را گرفته است باید این نکته را در نظر بگیریم که اطرافیان آن شخص تا چه میزان تحت‌تأثیر مشکل فرد قرار می‌گیرند. اما برخی از اختلالات و بیماری‌ها فقط بر فرد مبتلا تأثیر نمی‌گذارد، اختلال طیف اوتیسم یکی از آن‌ها است. اختلال طیف اوتیسم به‌عنوان یک اختلال مادام‌العمر به‌شدت بر هر جنبه‌ای از زندگی فرد تأثیر می‌گذارد. علائم و نشانه‌های اختلال اوتیسم نیز از بین نمی‌روند.

از جهتی دیگر ممکن است فرد بیماری‌های همراهی نیز داشته باشد که بر سلامت جسمی و روانی او تأثیر بگذارد. اضطراب و افسردگی برخی از این موارد هستند که زندگی فرد را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند. حدود ۵۰ درصد از تمام مادران کودکان اختلال طیف اوتیسم سطوح بالایی از علائم افسردگی را در طی ۱۸ ماه داشتند؛ درحالی‌که این میزان برای مادران دارای کودکان بدون اختلال اوتیسم در همان دوره آزمایشی، بسیار کمتر بوده است.

تأثیر اختلال طیف اوتیسم بر خانواده

تصور اینکه احساس کنید به دلیل این اختلال از جمع کنار گذاشته می‌شوید سخت است. افراد با نیازهای ویژه مانند اختلال طیف اوتیسم و سایر بیماری‌های همراه این فشار را از طرف همسالان خود و اطرافیان خود احساس کنند. بااین‌حال، طبق مطالعات آ‌‌ن‌ها تنها کسانی نیستند که این فشار را احساس می‌کنند. برای والدین و مراقبان کودکان اوتیسم و سایر اختلالات رشدی، وضعیت کمی پیچیده‌تر است. تحقیقات نشان داد که عوامل استرس‌زای والدینی مربوط به تربیت کودک اوتیسم و سایر اختلالات رشدی نشان داده است که احساس می‌کنند بین افسردگی و اضطراب آن‌ها و رفتارهایی که فرزندشان از خود نشان می‌دهند رابطه وجود دارد.

چالش‌های افسردگی در والدین کودک اوتیسم

جدای از مطالعه و علم، جنبه اجتماعی نیز وجود دارد که منجر به افسردگی در والدین کودک اوتیسم می‌شود. هنگامی که آن‌ها تشخیص اوتیسم را دریافت می‌کنند از جنبه‌های بسیار زیادی فشار و مشکلات برای آن‌ها ایجاد می‌شود. والدین تصورات و انتظارات خود را از اتفاقات خوشایندی که پس از به‌دنیاآمدن کودک برای مدت طولانی تصور می‌کردند را از دست می‌دهند. رؤیاهای آن‌ها برای تعلق به گروه والدینی که در آن بتوانند با بچه‌های عادی را ملاقات کنند و قرار بازی در پارک و مراکز گردشی داشته باشند به‌نوعی به هم می‌ریزد.

تعاملات اجتماعی پیچیده‌تر و پیچیده‌تر می‌شوند و همیشه فشار اقتصادی درمان یک اختلال پیچیده، منحصربه‌فرد و مادام‌العمر وجود دارد. علاوه بر استرس‌های جسمی، اجتماعی، روانی و مالی، والدین و مراقبان باید مدافع کودک خود در مورد سیستم مدرسه و حق تحصیل فرزندشان باشند. بدون شک مدیریت تمام این عوامل استرس‌زا برای مدت طولانی واقعاً چالش‌برانگیز است.

افسردگی و استرس هر دو تحت‌تأثیر نگرش‌ها و شیوه‌های تفکر و زندگی هستند که با تاب‌آوری یعنی توانایی مدیریت در سطوح بالای استرس مرتبط هستند. تاب‌آوری به معنای خوش‌بینی و شوخ‌طبعی، توانایی پذیرش یک موقعیت و حرکت کردن، توانایی سازگای با محیط، انجام کارها (برخلاف افتادن در حالت انفعالی و تسلیم شدن)، اعتقادات معنوی، نوع‌دوستی است. درمان شناختی-رفتاری نمونه‌ای از درمانی است که به افراد کمک می‌کند تا شیوه تفکر خود را برای مبارزه با افسردگی تغییر دهند. توانمندسازی افراد نیز به آن‌ها کمک می‌کند؛ زیرا می‌توانند در تلاش برای بهبود وضعیت خود کمتر منفعل شوند و فعال‌تر شوند.

استراتژی‌های مقابله و تقویت تاب‌آوری در والدین

گاهی اوقات می‌شنوید که یکی از والدین ناامید است و می‌گوید من را فراموش کن، مهم نیست چه احساسی دارم فقط مراقب فرزندم باش.

این احساس قابل‌درک است، اما این نکته را نادیده می‌گیرد که خانواده یک سیستم است و هر فردی بر دیگران تأثیر می‌گذارد. کاهش افسردگی و استرس والدین کودکان اوتیسم و انجام هر کاری که ممکن است برای بهبود سلامت روان و توانایی مقابله با آن‌ها انجام شود، هدفی ارزشمند است. کمک به والدین به کودکان نیز کمک می‌کند. از گروه‌های حمایتی از اطرافیانتان چه از نظر حرفه‌ای و چه در خانواده کمک بگیرید.

اگر کمکی ارائه کردند آن را دریافت کنید. افراد زیادی در حال گذراندن مراحل مشابه هستند. حتی داشتن دیدگاه آن‌ها در مورد چیزها و گوش‌دادن به آن‌ها می‌تواند یک تجربه واقعاً تسکین‌دهنده باشد. والدین و مراقبان کودک خود را به بهترین نحو می‌شناسند و می‌خواهند به بهترین نحو از فرزند خود مراقبت کنند؛ اما برای انجام این کار ابتدا باید از خود مراقبت کنند. همه چیز را بررسی کنید و ببینید که عوامل استرس برای شما چیست. آیا به‌اندازه کافی می‌خوابید؟ شاید ورزش کمک کند، عادات غذایی و معاشرت با دیگران نیز اوضاع را به سمت بهترشدن تغییر می‌دهد.

موسسه خیریه دوست اتیسم می‌کوشد تا با ارائه کاملترین خدمات توانبخشی و آموزشی، مطابق با نیازهای هر کودک، زندگی شادتری برای کودکان مبتلا به اوتیسم فراهم نماید.
والد محترم، اگر نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر درباره ی اوتیسم و یا نیاز به هرگونه آموزش برای نحوه ی برقراری ارتباط با کودک مبتلا به اتیسم خود دارید، می‌توانید از طریق شماره تلفن ۰۲۱۸۸۶۰۳۴۵۴ ، با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *